Veksø Vandværk I/S drives af en bestyrelse der består af 7 medlemmer. Bestyrelsen sørger for distributionsdriften i Veksø. Det vil sige styring af projekter ved byggerier, udskiftning af vandledninger og vandmålere og kontakter mellem kommunen og andre myndigheder. Dagens Danmark består af kompliceret lovgivning, og det gælder også på drikkevandsområdet. Det er også Veksø Vandværk der sørger for afregning mellem dig, som interessent/forbruger, og vandværket.

 

Sammen med Andelsselskabet Stenløse Vandværk ejer Veksø Vandværk I/S, Stenlien Vandværk A.m.b.a. som ligger på Frederikssundsvej mellem Veksø og Stenløse. Stenlien Vandværk A.m.b.a. er et produktionsselskab, der driver vandværket på Smedebakken i Stenløse og vandværket på Stenlien. Under normal driftsforhold forsynes vandhanerne i Veksø fra vandværket på Stenlien. Hvis et af vandværkerne skulle bryde ned, så vil forbrugerne både i Stenløse, Søsum og Veksø få vand fra det andet værk. Vandet på værkerne pumpes op af jorden og forarbejdes inden det sendes ud i vandhanerne i Veksø. Vandet pumpes op af jorden fra ca. 70 meters dybde.

 

 

Har du brug for at komme i kontakt med et bestyrelsesmedlem, så finder du kontaktoplysninger i kolonnen til højre.

 

 

 

 

 

 

Ved Ledningsbrud/uregelmæssigheder:

Veksø vandværk har indgået en døgnaftale
med Egedal Entreprenørfirma ApS
Ved ledningsbrud/uregelmæssigheder på
Vandværkets del af ledningsnettet kan firmaet
kontaktes hele døgnet på 40450706.

Bemærk ved ledningsbrud/uregelmæssigheder på
privat grund skal du kontakte egen VVS.

Du er selv ansvarlig for reparation på din egen grund. 

 

Sådan kommer du i kontakt med bestyrelsen

Formand
Per Jensen
Katholm 202
3670 Veksø
E-mail: 
Formand@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr.
tlf. 91256849
 

Medlem
Peter Fjelsted
Agervej 12
3670 Veksø

E-mail: Peter@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr.

 
Medlem
Nikolay Kyhn
Hesselholm  217
3670 Veksø

E-mail: Nikulaj@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr.          
 

Medlem

Rene Olsen
Skibssted 210
3670 Veksø
E-mail: Rene@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr.  

 

Kasserer
Poul Neumeyer
Fugleøjevej 12
3670 Veksø

E-mail: Kasserer@veksoevand.dk
Eller : Poul@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr.

 
Medlem
Therese Hvidberg-Hansen
Brøndsted 117
3670 Veksø
E-mail: Therese@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr.          
 

Medlem
Lau Rasmussen
Katholm 204
3670 Veksø

E-mail: Lau@veksoevand.dk
Bemærk  ny e-mail adr..